Wyspy – Czarci Ostrów i Wyspa Pajęcza

Czarci Ostrów (Foto nr.1 – po prawej stronie)
Jedna z dwóch urokliwych wysp na jeziorze Śniardwy. Wznosząc się dumnie 12 metrów nad powierzchnią wody, ta wyspa ma wiele do zaoferowania.

Zbudowana jest z gliny, piasków, żwiru i granitowych głazów, Czarci Ostrów ma około 350 metrów długości i 200 metrów szerokości. To miejsce wzbudziło swoją sławę jako strategiczna lokalizacja już w 1784 roku, kiedy Fryderyk II Wielki nakazał przekształcenie wyspy w ufortyfikowane magazyny nazwane Lyck Fort.

W wyniku tych prac, wygląd wyspy znacząco ewoluował. Ziemię uformowano w strome nasypy a w sześciu różnych miejscach umieszczono szańce pod armaty, otoczone dodatkowo wałem obronnym. W centralnej części powstały potężne, dwupoziomowe spichlerze, z których jeden przeznaczono na przechowywanie mąki, a drugi na inne produkty – głównie spożywcze. Koszary i mniejszy budynek dla oficerów również znalazły swoje miejsce, obok których znajdowała się skromna latryna. Na południowo-zachodnim krańcu wyspy istniał niewielki port, a powyżej niego rozciągał się ogródek warzywny, dostarczający załodze świeże produkty. Na północnym skraju znajdował się mały magazyn przeciwpożarowy a tuż za nim niewielkie laboratorium prochowe. W dolnej części, nad wodą, dla bezpieczeństwa, usytuowano arsenał prochowy.

Jednak w 1843 roku, kiedy podjęto decyzję o budowie twierdzy Boyen w Giżycku, Fort Lyck został zapomniany. Magazyny zdemontowano i przeniesiono na teren powstającej twierdzy, a pozostałe konstrukcje zaczęły powoli popadać w ruinę, aż ostatecznie uległy całkowitej degradacji. Dziś po budynkach zachowały się jedynie ślady fundamentów.

Warto również wspomnieć o Wyspie Pajęczej, oddalonej o około 100 metrów od Czarciego Ostrówa, stanowiącej ciekawy element tego malowniczego regionu.

Wyspa Pajęcza (Foto nr.1 – po lewej stronie)

W przeciwieństwie do swojego znacznie bardziej popularnego sąsiada Wyspa Pajęcza nie jest typowym celem turystycznym. Położona zaledwie 200 metrów od Czarciego Ostrowa, ta wyspa skrywa swój urok w surowej naturze.

Jej teren jest niski i podmokły, co nie sprzyja wygodnemu cumowaniu czy zejściu na ląd. Niemniej jednak, pomimo tych utrudnień, na Wyspie Pajęczej można zobaczyć kilka cumujących tu jachtów. Wyspa oferuje niewielką polankę, która może posłużyć jako miejsce na biwak. Dla miłośników pływania dostępna jest również niewielka, piaszczysta plaża.

Jednak to nie tylko jej praktyczne zalety czynią Wyspę Pajęczą wyjątkową. Według dawnych podań, ta wyspa była miejscem pogańskiego kultu dawnych Prusów. Tajemnicza aura otaczająca to miejsce nadal przyciąga tych, którzy pragną odkryć historię i tajemnice tego niezwykłego zakątka.