Spływy kajakowe dla rodzin z dziećmi

Spływ kajakowy może być ciekawym sposobem na wspólne, rodzinne spędzenie czasu wolnego. Stanowi odskocznię od popularnych i ogólnie dostępnych aktywności, a jak wiadomo, poznawanie nowych rzeczy jest w przypadku dzieci niezwykle ważne. Kształtuje ich wyobraźnię i rozwija wszechstronne zainteresowania. Kajaki zaciekawią jednak nie tylko dzieci, ale i dorosłych. 

Atrakcja dla całej rodziny – na co zwrócić uwagę?

Aby ze spływu kajakowego przyjemność czerpali wszyscy członkowie rodziny, szlak powinien być nie tylko malowniczy, ale i łagodny. To z kolei zależy od szerokości i nurtu wybranej rzeki. Wszystkie firmy organizujące spływy informują zainteresowanych czy dany szlak wodny nadaje się dla dzieci.

Ważne są między innymi:

  • dodatkowe atrakcje, takie jak możliwość kąpieli w wodzie (aby dzieci nie znudziły się już po krótkim czasie)
  • obecność płycizn w rzece, co zapewni bezpieczeństwo uczestnikom bez względu na wiek
  • piękne krajobrazy i otoczenie natury, aby także rodzice czy opiekunowie poczuli wyjątkowy klimat wycieczki

Jako że spływ może trwać nawet kilka godzin warto zaopatrzyć się w przekąski, wodę pitną, krem z filtrem UV oraz czapki z daszkiem chroniące przed słońcem. Ubranie powinno być wygodnie i nie może krępować ruchów. Przede wszystkim nie zakładajmy ani nie bierzmy ze sobą cennych przedmiotów (np. biżuterii), które mogłyby zgubić się w wodzie lub po prostu zmoknąć. Brak konieczności zamartwiania się o dobra materialne sprawi, że spływ przebiegnie w beztroskiej i swobodnej atmosferze. 

Spływ kajakowy jednodniowy czy kilkudniowy?

W ofercie firm organizujących spływy kajakowe można znaleźć wycieczki jednodniowe lub kilkudniowe. Z obu form bez obaw mogą korzystać rodziny z dziećmi, warto jednak wziąć pod uwagę wiek dzieci. Maluchy zazwyczaj nie doceniają zalet wyprawy kilkudniowej, zwłaszcza gdy nie są przyzwyczajone do takich wycieczek. Utrudnieniem dla rodziców może być opieka i konieczność ciągłego zwracania uwagi na bezpieczeństwo swojej pociechy, która może w pewnym momencie zacząć marudzić. W przypadku przedszkolaków i małych dzieci warto wybrać spływ kajakowy jednodniowy. Szczególnie, gdy będą miały do czynienia z kajakami po raz pierwszy w życiu.

Starsze dzieci (w wieku szkolnym i nastolatkowie) będą świetnie bawić się wraz z rodzicami podczas spływu kilkudniowego. Może się okazać, że wyprawa będzie przygodą życia, która zacieśni więzy rodzinne i stworzy niezapomniane przeżycia. Tym bardziej, że podczas niej istnieje możliwość skorzystania z pola namiotowego, co samo w sobie także jest sporą atrakcją. 

Czy spływy kajakowe są bezpieczne dla dzieci?

Spływy kajakowe są rozrywką całkowicie bezpieczną. Rodzaj i odcinek rzeki jest zawsze starannie dobierany do możliwości i wieku osób zainteresowanych. Dodatkowo szczególną uwagę przykłada się do wytrzymałości i jakości samych kajaków – aby można było z nich korzystać muszą przejść odpowiednie przeglądy. Rodzina przed rozpoczęciem wyprawy zostaje przeszkolona z najważniejszych kwestii, a wszyscy uczestnicy spływu muszą posiadać kamizelkę do pływania. 

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.