Co zabrać na spływ kajakowy? Doradzamy

Spływy kajakowe są świetną opcją na aktywne spędzenie wolnego czasu – zarówno samotnie, jak i z bliskimi. Dają możliwość podziwiania niesamowitych widoków, sprawdzenia swoich umiejętności oraz robienia czegoś nietuzinkowego. Organizacja spływu kajakowego leży po stronie specjalistów, jednak warto wiedzieć, co zabrać na spływ kajakowy, aby wycieczka była maksymalnie udana.

Spis treści:

  1. Odpowiednie ubrania
  2. Praktyczne obuwie
  3. Ochrona przed słońcem
  4. Prowiant na mniejszy głód
  5. Zadbaj o bezpieczeństwo dokumentów

Odpowiednie ubrania

Mając na uwadze, że jest to aktywność wymagająca wykonywania obszernych ruchów, odzież powinna być praktyczna i wygodna. Nie może krępować ciała, uniemożliwiając sprawne poruszanie się. Jednocześnie powinna szybko schnąć, na wypadek zamoczenia (co na spływach jest standardem). Błędem nie będzie zapasowy komplet ubrań, aby po zakończeniu spływu móc przebrać się w coś ciepłego i suchego. Rekomendujemy nawet założenie stroju kąpielowego. 

Aby chronić dłonie można zaopatrzyć się w rękawiczki bez palców. Umożliwią one wiosłowanie, jednocześnie chroniąc skórę przed otarciami. 

Praktyczne obuwie

Wybierając się na spływ kajakowy wybierzmy takie obuwie, które może się zamoczyć. Odpadają klapki czy japonki – buty muszą stabilnie obejmować stopę. Polecamy więc tzw. buty do chodzenia w wodzie. Ochronią stopę przed skaleczeniem podczas chodzenia w rzece, szybko schną oraz zapewniają maksymalny komfort. Jednocześnie nie mamy obawy, że zgubimy je w trakcie zabawy. 

Dobór obuwia jest bardzo ważny, ponieważ na spływach często pojawia się konieczność wejścia do wody, choćby podczas dopływania do brzegu. 

Ochrona przed słońcem

Przebywając na wodzie nie trudno o oparzenia słoneczne. Zwłaszcza, jeśli na spływ kajakowy wybierzemy piękny, letni dzień. Zawsze należy mieć ze sobą:

  • okulary przeciwsłoneczne
  • czapkę z daszkiem lub kapelusz 
  • krem z filtrem UV

Czapka, kapelusz oraz okulary przeciwsłoneczne nie powinny być drogie czy markowe, ponieważ igrając z żywiołem wody z łatwością można je zgubić. Ciągłe myślenie o zabezpieczaniu droższych akcesoriów pozbawiłaby nas radości z przeżywania chwili. 

Prowiant na mniejszy głód

Nic nie zwiększa apetytu tak, jak aktywność fizyczna. Zwłaszcza na świeżym powietrzu. Dlatego zawsze warto mieć ze sobą przekąski – kanapka, kabanosy, baton zbożowy. Wybierając się na spływ kilkudniowy stawiajmy na produkty, które nie zepsują się poza lodówką. Nie zapominajmy o chlebie i czymś do niego, a także o owocach, które dodadzą nam energii do dalszego działania.

Podstawą każdego dnia powinno być odpowiednie nawodnienie organizmu. Zabierzmy ze sobą wodę mineralną oraz napój izotoniczny, który dostarczy nam elektrolitów.

Zadbaj o bezpieczeństwo dokumentów

Ciągły kontakt z wodą nie sprzyja zabezpieczeniu gotówki czy ważnych dokumentów. Nie tylko nie chcemy ich zgubić w czeluściach wody, ale i staramy się uchronić je przed kontaktem z wodą. Są to rzeczy, które mimo okoliczności zawsze warto mieć przy sobie. Dlatego idealnym rozwiązaniem będzie kupno wodoodpornego etui, do którego włożymy najważniejsze dla nas dokumenty czy pieniądze. Najczęściej wieszamy je następnie na szyi, aby pomimo ewentualnych wypadków mieć wszystko pod ręką.

Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.